Ve dnech 12. - 15. června probíhala v prostorách Klubu důchodců výstava u příležitosti výročí 100 let od narození lidové malířky Alžběty Fojtíkové (*19. dubna 1913), rodačky z Tiché. Jednalo se již o druhou akci uspořádanou v rámci projektu Příroda v Tiché a my, kterou podpořil Moravskoslezský kraj. Pokusili jsme se připravit program, který zaujme všechny věkové kategorie a snad se nám to i podařilo.
V dopoledních hodinách k návštěvníkům patřily především děti z místní Základní a mateřské školy. Po krátkém uvítání a seznámení s obsahem výstavy si exponáty prohlédly a potom si v připravených výtvarných dílnách mohly vyzkoušet i malování barvičkami na sklo.
Každý z návštěvníků výstavy získal mimo kulturního zážitku také informační brožůrku, která vznikla z materiálů frenštátského muzea a především ze střípků vyprávění pamětníků. Děkujeme za vzpomínky z hloubi srdce vytažené Vlastě Drozdové *1920 (in memoriam), Anežce Konvičkové *1921, Marii Rečkové *1923, Žofii Vaškové *1928, Jaroslavě Ulčákové *1932, Vlastě Eliášové a Libuši Jurkové.
Informace o životě a díle rodačky ALŽBĚTY FOJTÍKOVÉ naleznete na internetových stránkách Naučné stezky - Tichá.
Obdiv a poděkování také zaslouží milí spoluobčané, kteří doma střeží, někteří již v druhé generaci, důkazy ručního umění paní Bětky a jsou ochotni se s krásou a vzpomínkou podělit:
Š. Borsíková, Vlasta Drozdová, Vlasta Eliášová, Marie Fojtíková, Oldřich Genzer, Zdeňka Genzerová, Milena Halamová, Jarmila Hašová, Dobromila Havláková, Miroslav Havel a Kristina Havlová, Jiří Hoffmann, M. Hylová, Libuše Jurková, Marie Jurková, Alois Knebl, Anežka Konvičková, Marie Mičulková, Jaroslav Mikeska, Jan Mužný, Marie Petříková, Karel Piskoř, Vlasta Piskořová, Marta Švrčková, Jana Tesařová, Jaroslava Ulčáková, František Vaněk, Jan Žáček, z Frenštátu: L. Bolomová, Marta Genzerová, Ludmila Šrubařová.
Také děkujeme za zapůjčení modelu tichavského dřevěného kostela a zvoničky, které vyrobil pan Miloš Kovář.
V sobotu 15. června pak za nemalého zájmu tichavských občanů proběhlo slavnostní zakončení výstavy. Nejdříve proběhl krátký program v místě výstavy zakončený vystoupením místního pěveckého sboru Šátek. Následně jsme šli položit růži na Bětčin hrob a přemístili se k místu, kde byla odhalena pamětní tabule věnovaná životu a dílu naší rodačky Bětky Fojtíkové (tabule je umístěna u lávky přes Tichávku naproti stolařské dílny pana M. Knebla).
Věříme, že jsme touto akcí potěšili nejednoho pamětníka v naší obci a také snad oslovili mladší generaci.