Na této výstavě se Tichánek podílel společně s Komisí pro kulturu a historii Tiché. V prvních květnových dnech jsme si připomenuli 70 let od konce 2. světové války a to především z pohledu života v naší obci, jakým způsobem tyto události ovlivnily běžný život.
„6.5.1945. Šestý květen. Všude je svatý a veliký nedělní klid. Všude je ticho, jako pře očekáváním něčeho velikého, o čem víme, že přijíti musí a nač toužebně všichni čekáme. Je pět hodin ráno. Rozvědčík s prvními vojenskými jednotkami vjíždí do vesnice. Ve vesnici je radost a veselí, tak veliká radost, že padáš do objetí prvého statného ruského vojína a pláčeš a pláčeš. Jsou to slzy radosti a něčeho velikého, pro co nenalézáš ve svém nitru žádného pochopení. A zdá se ti, že s těmi slzami odešlo všechno to pokoření, veškerá ta bolest, která se nahromadila za dob německé okupace v tvém srdci a nitru…“
(opis ze školní kroniky)
Výstava byla otevřena symbolicky 6. května - tedy v den, kdy byla Tichá podle zápisů v kronikách osvobozena. Těsně před jejím zahájením proběhl krátný pietní akt u obnoveného pomníku padlým v 2. světové válce, kde byly na pamětní desku doplněny jména dalších spoluobčanů, kteří během válečných let zaplatili cenu nejvyšší - svůj život.
Největším zdrojem informací byly především opisy ze školních kronik a také fotografie a dokumenty, které ochotně poskytli místní. Děkujeme všem, kteří se výstavy zúčastnili a tímto způsobem nás podpořili